Markus Lanz: “İşkenceden bahsediyorum” – müdirenin çocukların cep telefonu kullanması üzerine

Mirkelam

Member
panorama TV Konuşması “Markus Lanz”

“İşkenceden bahsediyorum” – Müdire çocukların cep telefonu kullandığını anlatıyor

Durum: 16:15| Okuma süresi: 3 dakika

Müdire Silke Müller, çocuklar için bir akıllı telefonun

Müdire Silke Müller, çocuklar için bir akıllı telefonun “köpekbalığı tankına atılması” olduğunu söylüyor

Kaynak: ZDF ve Markus Hertrich/M

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Markus Lanz’da bir müdire, internet tarafından “kaba” edilen çocuklar ve gençlerden bahsediyor. İşkence sahnelerinin videoları cep telefonundan cep telefonuna gönderildi. Toplum birçok yerde “feci bir şekilde başarısız oldu”.

MBir sahne hayal etmelisiniz, diyor Silke Müller. Birçoğunun bir iPhone’u olan ve bununla birlikte diğer cihazlara havadan resim veya video atma yeteneği olan çocuklarla dolu bir okul otobüsü. Öğrencilerden biri bir içerik paylaşsa, birçoğu meraktan kabul ederdi. Yani bir erkeğin hadım edildiği bir video ilkokul öğrencilerinin cep telefonlarına düşebilir.

Aşağı Saksonya’da bir ortaokulun müdürü olan Silke Müller, Markus Lanz’ın programında Perşembe günü okul otobüsündeki sahneyi anlatıyor. Yazdığı bir kitabı tanıtmak için orada oturuyor. Müller’in deyimiyle internet tarafından “kaba” edilen çocukların ve gençlerin günlük yaşamlarıyla ilgili. TikTok’un yükselişinin oyunun kurallarını değiştirdiğini söylüyor.

Irkçı memler ve homofobik ifadeler “çok daha” yaygın, aynı şey siber zorbalık veya şiddet içeren videolar için de geçerli. İkincisi hakkında tekrar tekrar şok oldu. İşkenceden bahsediyorum.” Örneğin, hadım etme videosu – bunun gibi bir şey, WhatsApp veya Snapchat aracılığıyla alıcılarla farklı şekillerde sonuçlanıyor, bazen videolar başka platformlar tarafından da filme alınıyor.

ayrıca oku

Işık ve gölge: Oldenburg yakınlarındaki Hatten'deki orman okulu, eyalette dijital bir rol model olarak oynadığı rol nedeniyle ödülleri topluyor ve müdürü, öğrencilerin okula getirdiği bıçakları topluyor

ayrıca oku

Berlin'deki çocuk gözaltı merkezi

Polis Suç İstatistikleri

İçerik “şiddeti yüceltiyor” ve “korku videolarından daha kötü”. 12, 13 veya 14 yaşındakiler bu tür resimlerle karşılaşıyor. Ve onu körelttiler. Müller, “Bu ‘Aman Tanrım’ neredeyse yok ve bu ‘Aman Tanrım, bak’ artık neredeyse yok” diyor. “Çocuğumun eline akıllı telefon verirsem köpekbalığı tankına atılıyor.”

ayrıca oku

İnternet zorbalığı da değiştirdi. Geçmişte, kurbanlar okuldan sonra geri çekilebilirdi, ancak bugün zorbalık çevrimiçi olarak “en kötü şekilde” devam ediyor. Müller, toplum “birçok yerde gerçekten feci bir şekilde başarısız oldu” diye yakınıyor. “Artık küçümsenemeyecek bir sorunla karşı karşıyayız.” Büyük önleme projeleri ve medya eğitimcileri var ama “işe yaramıyor. Çocukları da kaybediyoruz.”

“13 yaşındakileri hapse mi atacaksınız? Ya da on iki yaşındakiler?” diye sorar Lanz.

Son zamanlarda bazı suçlar, çocukların ve gençlerin şiddete başvurma eğilimlerinin nasıl değiştiği ve şu anda 14 yaşında başlayan cezai sorumluluk yaşının buna göre ayarlanması gerekip gerekmediği konusunda bir tartışmayı tetikledi. Kuzey Ren-Vestfalya’daki Freudenberg’de 12 yaşındaki iki çocuk, aynı yaştaki bir kızı öldürdüklerini itiraf etti. Schleswig-Holstein Heath’te 12 ile 17 yaşları arasındaki kızların 13 yaşındaki bir çocuğu taciz ettiği söyleniyor.

ayrıca oku

genç şiddet suçluları

Eyaletin Eğitim Bakanı Karin Prien (CDU), Heide’nin suçundan sonra ceza sorumluluğunda bir değişikliği tamamen göz ardı etmediğini söyledi. Lanz, programında ona bunu sorduğunda, Prien başlangıçta kaçındı: “Bunu söyledim ve arkasındayım, ancak Corona’dan sonra genel olarak gençlere bakmamızın önemli olduğunu düşünüyorum.” Pandemi şüphesi çok açık. birçok şeyi yoğunlaştırdı.

Prien, “Ona çok yakından bakmayı bu gençlere borçluyuz” diyor. Cezai sorumluluk sadece bir yönüdür, diğer birçok şey de bunun bir parçasıdır. Politikacı, “14 yaşın altındaki gençlerin cezai sorumlu olup olmadığını görmek için bireysel vakalara bakmayı” savunuyor. Lanz daha derine iniyor: “13 yaşındakileri hapse mi atacaksınız? Ya da on iki yaşındakiler?”

Prien reddeder. “15 yaşındakileri de hapse atmıyoruz.” Gençler cezaevine girmeden önce “çok şey olması gerekiyor”. Daha ziyade, “muhtemelen bir suç bağlamında eğitim önlemleri almakla” ilgilidir. 12-14 yaşındakilere daha yakından bakmak düşünülebilir ama şunu da ekliyor: “Bunu sadece ceza hukuku ile kesinlikle çözemeyeceğiz.”