Sert ama adil: “Sen ve ekibin gerçekten her şeyi mahvettiniz!” diye patladı Göring-Eckardt

Mirkelam

Member
“Zor ama adil” Pazartesi akşamı biraz garip başladı: Aniden sunucu Louis Klamroth, yazar Frank Schätzing ile bire bir sohbet ediyordu ve ona iklim korumadaki başarısızlıkları sordu. Sadece iki dakika sonra Klamroth diyaloğun bittiğini açıkladı ve Schätzing’in turun geri kalanına katılmasına izin verildi. Bu, gecenin geri kalanında düzensiz geçecek bir gösterinin ilk işaretiydi.

Anahtar soru “Levye ile eko dönüşüm mü?” idi. Klamroth, öncelikle Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) tarafından önerilen ve 2024’ten itibaren petrol ve gazla ısıtmanın yasaklanmasını öngören yasa tasarısına atıfta bulunuyordu. Ancak Klamroth’un soruları konudan konuya atlayıp duruyordu. Pek çok noktada ilginç bir tartışma çıkabileceği yerde, moderatör defalarca müdahale etti.

Davetliler dengeli bir tur sözü verdi: Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Katrin Göring-Eckardt (Yeşiller), FDP Yardımcısı Johannes Vogel ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Monika Hohlmeier (CSU) vardı. WELT genel yayın yönetmeni yardımcısı Robin Alexander ve çok satan yazar Schätzing de tartıştı.

ayrıca oku

Planlama, maliyetler, finansman

Vogel raundu agresif bir şekilde açtı. Yeşil politikacı Göring-Eckardt da saldırı modundaydı. İklim korumanın özellikle acil olduğunu defalarca vurguladı ve şimdi harekete geçilmediği takdirde hastalıkların ve su kıtlığının hüküm süreceği “harap şehirlerden” söz etti.

Göring-Eckhardt, CSU’lu siyasetçiye saldırdı

Habeck’in önerdiği yasanın başlangıçta sadece bir taslak olduğunu ve bunun ne kadara mal olacağını bilmediğini ancak memnuniyetle karşıladığını söyledi: “Başka bir olasılık varsa, o zaman bunun hakkında konuşmaktan mutluluk duyarız. Sadece, olmamız gereken hızda bunu nasıl yapabileceğimizi anlamıyorum” dedi.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

CSU Milletvekili Monika Hohlmeier söze girdi: “Maliyetler bir trilyon civarında olacak” dedi ve bir cümle daha söylemeye başladı ama Göring-Eckardt onun sözünü çoktan kesmişti. Yeşil siyasetçi, “Enerjiyi nasıl tükettiğimize dair sistemi kısa sürede değiştirmeliyiz” dedi. Sonra aniden patladı: “Peki bunu neden bu kadar kısa sürede yapmak zorundayız? Çünkü sen ve ekibin her şeyi mahvettiniz – mahvettiniz!” Tam işler kızıştığında, Klamroth konuyu tekrar değiştirdi.

Şovun son sırası olmamalı. Yazar Schätzing, iklim önlemleri için 100 milyar avroluk özel bir fon kurulmasını önerdiğinde, Alexander ve Hohlmeier güldüler. Göring-Eckardt biraz sonra bu konuya geri döndü: “Bayan Hohlmeier, özel bir fon hakkında gülmeyi hiç komik bulmuyorum. İnsanların maliyetleri üstlenmek zorunda kalmaması için bunu nasıl finanse edeceğimizi acilen düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

ayrıca oku

hcp_20220601500.jpg

Beş ülke seferber oluyor

Hohlmeier, “‘Özel varlıklar’ kelimesine güldük, çünkü borç oluşturuyorsunuz,” diye yanıtladı Hohlmeier – ama Klamroth topa geri döndü ve bir sonraki klibe geçti. Akşamın son ani konu değişikliği olmamalı: Bu arada konu hız limitiydi; aynı zamanda kömürün yakılmasından da söz edilmişti. Yine de konuklar işin içine girdi: “Dürüst olmak gerekirse, hız sınırı umurumda bile değil,” dedi FDP yetkilisi Vogel. “Üç yıldır elektrikli kullanıyorum ve asla 120 km/s’yi geçmiyorum. Ama benim siyaset anlayışım başkalarına hayatımı uzatmak değil.”

Hız Limiti ve Nükleer Santral Kapatma

Göring-Eckardt tekrar saldırdı: “CO₂ tasarrufu sağladığını herkes biliyor. Maliyeti olmadığını herkes biliyor. En basit, en masrafsız, en mantıklı önlemi almamak delilik!” Ve tartışma yine kızışacak gibi görünüyordu: “Hız sınırının getirdiğinin beş katı, sevgili Katrin Göring-Eckardt, biz öyle değiliz. birinde her ay üç nükleer santral kapatılır,” diye karşı çıktı Vogel. Ama birdenbire Klamroth önlerinde dikildi: Şu anda nükleer bir tartışma yapmak istemiyordu.

Robin Alexander, gösterinin gidişatından giderek daha fazla rahatsız oluyordu. Tartışmanın “daha üst düzeyde” yapılması ve sürekli “kıyamet söylemlerine” kapılmaması çağrısında bulundu. “Hepimizin endişelenmek için büyük nedenleri var” dedi. “Ama tartışma biraz tartışmalı hale geldiğinde bunu bir kenara atmanın bir faydası olacağını düşünmüyorum.”

ayrıca oku

Fridays For Future - Hannover

Her şeyden önce, Habeck’in yasa teklifinin nasıl iletildiğini eleştirdi: “Eğer insanlar ‘Size bir şeyi yasaklıyoruz’ mesajını alırsa. Ve evet, bunu sosyal olarak nasıl yumuşatacağımız konusunda da bir plan yapıyoruz. Ama biz hala bunu düşünüyoruz ve sonra Bay Lindner’a bunun bedelini ödeyip ödemeyeceğini sormalısınız – bu akıllıca değil.”

Ayrıca Alexander, gaz vergisine yönelik eleştirilerle bir karşılaştırma yaparak, üst düzey SPD politikacılarının bir tür “Hau-den-Habeck oyununa” dahil olacağını söyledi. Ama aynı zamanda muhalefeti de sorumlu tuttu: Habeck’in önerilerine karşı çıkmasınlar, mazotlu ısıtmayı kurtarmak isterler: “Aslında dört siyasetçinin burada oturup ‘Benim iklim koruma planım daha iyi’ demesi gerekir” dedi gazeteci. .

ayrıca oku

Isar 2 - hala şebekeye bağlı olan üç nükleer santralden biri

Vogel, Göring-Eckardt’a taviz vermek isteyince seyirciyi güldürdü: “Bir konuda haklısınız Bayan Göring-Eckardt” dedi. “Ön koşullar temiz elektrik ve temiz enerji – ve bulduğumuz şey gerçekten de felaket.” CSU’lu siyasetçi Hohlmeier birdenbire aynı fikirde olmak istedi. Ama sonra FDP adamı arkasını döndü: “Hayır, Birlik federal hükümeti aracılığıyla ne bulduk!”

Prensip olarak Vogel ve Hohlmeier, Habeck’in yasa taslağına yönelik eleştirilerinde hemfikirdi. Hohlmeier, fikirler için daha fazla rekabet çağrısında bulundu: “Çeşitliliğe izin vermelisiniz ve yukarıdan karar vermemelisiniz: ‘Kimin neyi, nerede yapması gerektiğini biliyoruz'” dedi. “İnsanlara biraz daha güvenmen gerektiğini düşünüyorum.”