Son nesil: “Böyle bir tartışmada başka ne yaptığımı bilmiyorum”

Mirkelam

Member
MPazartesi gününden bu yana “son nesil” aktivistler, taleplerini duyurmak için Berlin’i “şehir kapatma” ile kapatmaya çalışıyorlar. Şimdiye kadar düzinelerce barikat ve vandalizm oldu. En son başkentte banliyö trafiği 30 farklı noktada engellendi ve lüks mağazalara turuncu boya püskürtüldü.

Çarşamba akşamı “Maischberger”deki konuklar, bu protesto eylemlerinin haklı olup olmadığını veya çok ileri gidip gitmediğini tartıştılar. Son neslin sözcüsü Carla Hinrichs, hükümetin iklim krizini önlemek için hiçbir şey yapmadığını iddia etti ve programda tekrar Federal Cumhuriyet için yeni bir organ olarak bir sosyal konsey çağrısında bulundu. Federal Meclis üyesi Philipp Amthor (CDU) bu talebi tuhaf bir demokrasi anlayışı ve “sahte bir yan parlamento” olarak nitelendirdi.

Stüdyodaki diğer konuklar ARD spor sunucusu Gerhard Delling, serbest gazeteci Hannah Bethke ve sunucu ve gazeteci Rahel Klein (Deutschlandfunk Nova) idi. Buna ek olarak, program sunucusu Frank Elstner ve hayvan film yapımcısı Christian Ehrlich, hayvan refahı çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

ayrıca oku

“Son Nesil” Yeşillere Karşı

Carla Hinrichs, “Toplumun her kesiminden, örneğin kilisenin yanından, giderek daha fazla insan bize katılıyor” dedi. “Ailemi benimle birlikte sokağa çıkmaya ikna ettim bile.” Berlin’deki bir mahkeme, 24 yaşındaki aktivist arkadaşını dört ay hapis cezasına çarptırdı. Hinrichs: “Bir hücrede oturan her kişi için protestoya beş yeni kişi katılacak.”

ayrıca oku

reklam filmi DÜNYA para çeki

Philipp Amthor, protesto biçimlerini insanların özgürlüğünü kısıtladıkları için “şiddet” olarak nitelendirdi. Ambulanslar artık kullanılmıyorsa bunun kovuşturulması gerekir. Amacına dikkat çekmek için müzedeki bir eseri yok etmek de meşru değildir.”

Moderatör Maischberger, sözcü Hinrichs’e ittifakın hedeflerine nasıl ulaşılması gerektiğini sordu. “Protesto bu kadar rahatsız ediciyse ve göz ardı edilemeyecekse, hükümetin bunu ele almaktan başka seçeneği olmadığını varsayıyorum” diye yanıtladı. Ardından Amthor: “Protesto biçimi radikal ama talep edilen içerik oldukça ılımlı. Gerekli sosyal konsey, parlamentonun gayrimeşrulaştırılması anlamına gelir. Politikacı, “Neyse ki Almanya’da temsili bir demokrasimiz ve bir sosyal konseyimiz var ve bu da Alman Federal Meclisi’dir” dedi.

“Fridays for Future ile yapılan tartışmalar konuya çok daha yakındı”

Hinrichs, “Böyle bir tartışma grubunda başka ne aradığımı bilmiyorum,” dedi. Philipp Amthor gibi bir milletvekili ona iklim koruma planının ne olduğunu söyleyemedi ve moderatör Maischberger ona hep “toplumun ilgilenmemesi gereken” aynı soruları sordu. ve onları önlemek için sadece küçük bir fırsat penceresi. “Ne yapardın?” diye sordu Hinrichs.

Maischberger, “Taleplerinizi belirledim ve onları ciddiye alıyorum ve size sormak zorundayım çünkü bunları sizin talepleriniz temelinde tartışıyoruz. Bu nedenle, birçok Philipp Amthor, gerekli şirket konseyinde kura çekerek oturursa, daha fazla ilerleyemezler. Nüfusun temsilciliği olarak Federal Meclis’in de değiştirmediğini Sosyal Konsey neden değiştirsin?”

Hinrichs daha sonra bu sosyal konsey fikrini açıkladı: “Sosyal konsey, seçilmeyen, kurayla çekilen bir mini Almanya’yı temsil ediyor. Üyeler, yeniden seçilmek için değil, bilimsel gerçekler temelinde çalışırlar. Otobanda 160 km/s hızla devam etmek istiyorlarsa, tamam. O zaman fosillerden kurtulmak için başka önlemler bulmanız gerekecek.” Konsey kararlarının ardından Federal Meclis’e gitmesi gerektiğini söyledi.

ayrıca oku

Berlin'deki Frankfurter Tor'da

Amthor, “Bu çok garip bir demokrasi anlayışı ve amaca hizmet etmiyor” diye karşı çıktı. Paris iklim hedeflerine ulaşmak istiyorsanız, sosyal kabul görmeniz gerekir. Ancak bunu, kimlik siyasetine dayalı sözde ikincil bir parlamento oluşturarak veya toplum tarafından geniş çapta reddedilen protesto eylemlerini sürekli genişleterek başaramayız.”

Ardından CDU’lu siyasetçi “Fridays for Future”dan iklim aktivistlerini övdü: “Fridays for Future ile yapılan tartışmalar konunun merkezinde yer aldı. Ancak protesto biçimleriyle çözdüklerinden daha fazla sorun yaratıyorlar.” Gazeteci Rahel Klein, son neslin eylemlerini destekleyen konuşmalar yaptı. “Sivil itaatsizlik zarar vermeli, aksi takdirde anlamsız olur” dedi. “Son nesil şiddet içermeyen kesinlikle örnek bir davranış sergiliyor.” Polis memurları şiddet kullansa da aktivistlerin bu kadar sakin kalması takdire şayan.

ayrıca oku

“Son nesil” mahkemede

Şov ustası Frank Elstner, Maischberger ile yaptığı konuşmada son neslin eylemlerine sempati gösterdi. “Daha önce orada olsaydım mutlu olurdum.” 80 yaşındaki, onun nesli “çok fazla uyudu” dedi.

Siyaset bilimi alanında doktorası olan Bethke, “Bu protesto eylemini romantikleştirmeye karşı uyarıyorum” dedi. Kullanılan yöntemler hukukun üstünlüğü kurallarını ihlal ediyor ve “halkın kabulü giderek düşüyor.” En son ZDF siyasi barometresine göre, bir bütün olarak Alman nüfusunun yüzde 82’si, son nesil, yüzde 16’sı ise ana yolların ablukaya alınmasını memnuniyetle karşılıyor.